Centrala alarmowa to podstawowy element każdego systemu alarmowego. Tutaj, jak przy wszystkich elementach alarmu może podzielić centrale na grupy:
1. Centrale analogowe – ze względu na postęp technologiczny raczej już niestosowane i są wypierane przez nowsze modele central.
2. Centrale mikroprocesorowe (cyfrowe).
Centrale alarmowe odbierają informacje od czujników systemu alarmowego i w zależności od zaprogramowanego algorytmu uruchamiają określone urządzenia wykonawcze.
Wybór centrali alarmowej jest kluczową sprawą jeżeli chodzi o funkcjonalność instalacji. To na podstawie centrali alarmowej możemy dostosować możliwości obsługi systemu.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wybrać model o największych możliwościach. Jeżeli użytkownik systemu alarmowego wie, że albo na etapie projektowym, albo w przyszłości chce rozszerzyć funkcjonalność systemu o dodatkowe elementy np. system kontroli dostępu, czy funkcję inteligentnego domu, należy wziąć to pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.
Rozwiązaniem pomiędzy prostymi, a złożonymi centralami są centrale rodziny Versa firmy Satel. Głównym atutem tych centrali jest możliwość ustawienia różnych trybów czuwania, co w praktyce oznacza, że system może być załączony nie tylko podczas naszej nieobecności, ale także o różnych porach dnia, czy nocy, kiedy w domu przebywają użytkownicy. Elementy dodatkowe dedykowane tym centralom, jak manipulator pozwalają na prostą, wręcz intuicyjną obsługę trybów dozoru. Możliwość dostosowania trybów jest tym bardziej istotna jeżeli w obiekcie zastosowane zostały elementy ochrony obwodowej np. kontaktrony. Odpowiednie dostosowanie trybu pozwala na aktywność systemu nawet w sytuacji kiedy użytkownicy znajdują się w chronionej strefie. Oprócz możliwości skorzystania z różnych trybów czuwania, centrala Versa może obsługiwać dwie strefy. W ten sposób możemy niezależnie korzystać z jednego systemu alarmowego podzielonego na strefy np. domu i sklep.
Funkcje jakie może spełniać centrala alarmowa jest bardzo istotna kwestią. To dzięki temu urządzeniu programujemy, czym system ma się „opiekować” jak ma funkcjonować i kogo oraz w jaki sposób ma powiadomić o wystąpieniu alarmu. Centrala Versa może obsługiwać moduły GSM/GPRS. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możemy skorzystać z przekazywania informacji za pomocą telefonu komórkowego. Gdzie powiadomienie na tym urządzeniu może odbywać się w formie komunikatu głosowego lub SMS.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zastosowania komunikacji TCP/IP dostępnej w modułach ETHM, które mogą być podłączone do central Versa. Oprócz szybkiego przekazywania informacji do stacji monitorującej, moduł ETHM-2 umożliwia powiadamianie o różnych zdarzeniach za pomocą wiadomości e-mail.
Warto również wspomnieć o module INT-VG, który umożliwia realizację zdalnego sterowania centralą przez telefon za pośrednictwem menu głosowego. W ten sposób, wybierając odpowiednie funkcje za pomocą klawiatury telefonu można nie tylko sprawdzić bieżący stan systemu, ale także np. włączyć i wyłączyć czuwanie. Taka funkcjonalność może przydać się zwłaszcza w czasie nieobecności domowników – pozwalając np. wpuścić do mieszkania sąsiadkę przychodzącą podlać kwiaty podczas wakacyjnych wojaży.
W centralach VERSA dzięki możliwości elastycznej rozbudowy możemy powiększyć istniejący dotąd system alarmowy, a moduły dedykowane tym centralą w znacznym stopniu to ułatwiają. Centrala Versa mają jeszcze jedną, nierzadko bardzo pomocną funkcję. Pozwalają one na pozwalają połączenie dwóch rodzajów systemów. Tradycyjnego przewodowego, a tam gdzie nie jest to możliwe połączenie z bezprzewodowym systemem ABAX.
Centrale alarmowe Satel Integra mają za zadanie nie tylko zapewnić poczucie bezpieczeństwa systemem alarmowym, ale podnieść nasz komfort życia, dzięki rozwiązaniom „inteligentnego domu”.
System domu inteligentnego polega na sterowaniu odrębnymi instalacjami tj.: system alarmowy, oświetlenie zewnętrzne, czy wewnętrzne, ogrzewanie, sterowanie roletami, czy podlewanie ogródka.
Zarządzanie tymi wszystkimi elementami ułatwić ma, dedykowana do centrali alarmowej Satel INTEGRA manipulator sensoryczny INT-KSG. Duży, przejrzysty wyświetlacz i nowoczesny wygląd to tylko przedsmak tego co kryje to urządzenie. Prawdziwym atutem tego manipulatora jest system menu szybkiego dostępu, w którym mogą znajdować się grupy funkcji sterujących całym systemem inteligentnego domu. Co więcej pozwala na tworzenie scenariuszy działania dopasowanych do potrzeb użytkownika. Dla przykładu jednym klawiszem możemy wybrać scenariusz „powrót do domu”, gdzie ustawione przez nas kolejne funkcje będą się aktywowały, np. podniosą się rolety na parterze, włączy się oświetlenie podjazdu do garażu, podniesie się temperatura w domu i włączy oświetlenie w salonie.
Centrale INTEGRA charakteryzują się również bardzo rozbudowanymi funkcjami komunikacyjnymi. Moduły komunikacyjne udostępniają dodatkowe możliwości, podnosząc jeszcze bardziej walory funkcjonalne całego systemu. Przykładem może być ETHM-1 – moduł komunikacji TCP/IP, który umożliwia na połączenie centrali INTEGRA z siecią INTERNET.
Dzięki czemu użytkownicy inteligentnego systemu mogą z dowolnego miejsca o dowolnym czasie zarządzać systemem. Warunkiem koniecznym do spełnienia tych możliwości jest dostęp do Internetu.
System alarmowy Satel Micra oparty jest na module alarmowym umożliwiającym obsługę czujników zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych. Moduł jest wyposażony został w komunikator GSM/GPRS umożliwiający powiadamiania o alarmie (za pomocą wiadomości SMS oraz bezpłatnych tzw. „CLIP”) jak również monitoringu – przesyłania informacji do firmy zajmującej się ochroną.
Z modułem alarmowym micra zintegrowany został również zasilacz buforowy, zapewniający nieprzerwaną pracę systemu alarmowego z akumulatora przez wiele godzin w sytuacji zaniku podstawowego zasilania sieciowego. Utrzymanie stałego zasilania sieciowego jest priorytetem dla sprawnego działania systemu alarmowego.
System alarmowy Micra to jeden z najprostszych systemów dostępnych na rynku. Obsługa tego bezprzewodowego systemu może być sterowana pilotami, zbliżonego budową i funkcjonalnością pilota samochodowego, a więc banalna. Te same piloty mogą być wykorzystywane również do przywoływania pomocy np. przy alarmach napadowych lub do otwarcia bram garażowych. Istnieje też możliwość instalacji bezprzewodowego manipulatora (włączanie i wyłączanie czuwania poprzez podanie odpowiedniego hasła).